חונכים וחונכות

חונכים וחונכו‍‌͏ּת (ספונסרים)

כדי לשרת כחונכים במסגרת תוכנית "מהמרים אנונימיים" יש צורך במידה גדולה של בגרות. כל חבר שלוקח על עצמו להיות חונך (ספונסר), צריך לזכור כל העת שהם לא פועלים לבד, אלא בשם הקבוצה.

עבודת שניים עשר הצעדים היא ההתחלה, אבל ספונסר יוצר עם החבר קשר מקיף יותר. החבר המקבל את העזרה משתכנע כי יש לפחות אדם אחד שמזדהה עם הבעיות שלו או שלה, אדם שאיתו הוא או היא יכולים לדבר בלי שום מבוכה. הספונסר פועל מתוך צורך אנושי עמוק לעזור לאחרים, והוא מתחזק בזמן שהוא עוזר לאחר. העבודה עם החבר החדש עוזרת לחונך להימנע משאננות, ולהיות מודע כל הזמן לבעיות שלו, אשר גרמו להימורים. התחלקות בין החבר ובין החונך עוזרת לשניהם בהחלמה.

על החונך לעשות כל שביכולתו, במסגרת ניסיונו, יכולתו וכישוריו, על מנת לעזור לחברים אחרים להתפתח בתוכנית. חונכים צריכים להבהיר להם כי אכפת להם מן החבר, וכחברים טובים הם לא פוחדים לומר להם את האמת, גם אם היא בלתי נעימה. אחד התפקידים שחשובים ביותר של החונך הוא לוודא שהחבר משתתף באופן סדיר בפגישות של "מהמרים אנונימיים". החונך יעשה זאת בכך שיציג את החבר החדש לחברים אחרים, ויגרום לכך שהוא ירגיש חלק מהקבוצה. חונכים מציגים את החברים גם לקבוצות אחרות של "מהמרים אנונימיים". בנוסף החונך מסביר את תוכנית "מהמרים אנונימיים" למשפחתו של החבר, תוך ידיעה כי סיוע מצד המשפחה מגדיל את סיכויי ההחלמה.

על אף אחריות גדולה זו שמוטלת עליהם, על החונכים לזכור, כי תוכנית ההחלמה, ולא הכישרון האישי שלהם, היא העיקר, והיא זו שעוזרת לחבר החדש להחלים ולהתפתח. כל חונך פועל על פי דרכו ולפי ניסיונו. החונך היעיל ביותר יישאר גמיש ויימנע מתלות בגישה חד צדדית. למשל, אף שחשוב להיות נחוש, רוב החברים הגיעו למסקנה כי יש לנהוג גם מתוך הבנה ואהדה. חונכים צריכים להימנע מן הנטייה לגונן יתר על המידה על החבר החדש, כי בכך הם יוצרים תלות שמזיקה לשניהם. חבר חדש עלול לפתח תלות בחונך במקום להיצמד אל התוכנית עצמה. חונכים רבים מתייחסים אל התפקיד שלהם בקלות ראש. אם חבר הוא הססן או מסויג, גישה זו מצדו של החונך עלולה לגרום לכך שהחבר יתרחק מהקבוצה וינשור. החונך צריך לגלות מעורבות רציפה.

חונכים מסבירים את תוכנית "מהמרים אנונימיים" בדרך שהיא הקלה ביותר לכל אחד מהם, ועל פי ניסיונו. חשוב כי הספונסרים יזכרו שאין טעם לצפות לכך שחבר יקלוט את כל תוכנית "מהמרים אנונימיים" במשך החודשים הראשונים שלו בתוכנית. רוב החונכים עומדים בתחילה על הדברים העיקריים כמו המטרה הראשית של "מהמרים אנונימיים", לעזור למכורים להימורי להפסיק להמר; הצעד הראשון להחלמה, ההודאה בכך שהחבר הוא מכור להימורים, שאיבד שליטה על חייו; עליהם להדגיש את העובדה ש"מהמרים אנונימיים" מציעה תוכנית מעשית, שעובדת.

יתכן שחונך יצטרך להתמודד עם חבר שיחזור להמר. אם זה קורה, החונכים לא צריכים לקחת זאת אישית. חברים שנפלו וחזרו להימורים הם בדרך כלל המומים, וזקוקים לתמיכה רבה יותר. אפשר להפוך מעידה להזדמנות לחשבון נפש ועלייה מחדש על הדרך. התרחקות מן התוכנית יכולה לשמש כאזהרה, כדרך לימוד וכהזדמנות להתחיל מחדש.

חונכים מעודדים את בני המשפחות לסייע למהמר כדי להצליח בתוכנית, בלי קשר לניסיונות הקודמים להפסיק להמר, ניסיונות שלא עלו יפה. הם מבהירים כי רוב החברים חוזרים בקלות רבה יותר לחיים נורמליים, אם בני המשפחה מגלים עניין פעיל בהחלמתם. חונכים גם מוסרים לבני המשפחה פרטים על נר-אנון, תוכנית נפרדת, שנועדה לעבוד עם המשפחה והחברים של המכורים להימורים.

החונך משתף את החבר החדש בידע שצבר בפגישות במסגרת תוכנית ההחלמה, והוא עוזר לחבר לעבור את שלב המעבר הקשה. הדבר עוזר לחונכים עצמם, ומחזק אותם בהחלמתם. סיוע הדדי זה הוא המבטיח את ההצלחה של "מהמרים אנונימיים".

אנחנו כאן בשבילך

בעיית הימורים?
אנחנו יכולים לעזור. היינו שם.

מכורים אנונימיים היא תוכנית תמיכה ללא עלות המבוססת על עזרת מכור למכור

יש תקווה!

תל אביב והסביבה:
אלי – 052-4442042

ראשון לציון והסביבה:
שאול – 054-2690073

אשדוד והסביבה:
ג'קי – 052-6932393

חיפה והסביבה:
יוסי – 052-2301401

ירושלים והסביבה:
טל – 050-3551212

בית שמש והסביבה:
יעקב – 052-4153982