תוכנית ההחלמה של "מהמרים אנונימיים"

תוכנית החלמה

תוכנית זו מורכבת משניים עשר צעדים של החלמה, הנסמכים על הניסיון המעשי ועל תובנות שפותחו במשך שנים רבות. מה שחשוב הוא, ששניים עשרה הצעדים של ההחלמה עובדים, ועל כן הם הבסיס שעליו פועלת התוכנית. "מהמרים אנונימיים" איננה תוכנית דתית, אבל תוכנית ההחלמה מבוססת על מספר עקרונות ותפיסות רוחניים. תוכנית ההחלמה מבוססת על האמונה, שהמכור להימורים יכול להיעזר רק אם ייכנע לכוח גדול מעצמו, יהיה זה אלוהים, התוכנית, או שניהם.

ניתן לתאר את "מהמרים אנונימיים" כחברותא רוחנית, כיוון שהיא מבקשת מחבריה לפתח אמונה, ואת התכונות הנעלות ביותר של האופי האנושי. ערכים כמו כנות, ענווה, אהדה, נדיבות ויושרה, מוצגים כעקרונות הטובים ביותר לחיים חדשים. החברים המיישמים עקרונות אלה, למדו איך לדבוק בתוכנית רוחנית, כאמצעי להחלמה אישית וחיזוק החברותא.

מכורים להימורים שעלו על דרך של החלמה דרך תוכנית "מהמרים אנונימיים", מבינים כי הפ פתחו במסע של בחינה עצמית ושל שיפור עצמי אשר ייעשה על חייהם. הם לומדים כי אין קיצורי דרך לבניית עתיד חדש. הואיל ושיקום לוקח זמן, וגם משום שקיים צורך להיות תמיד על המשמר מפני הדחף להמר, חברים מבינים כי השתתפות התוכנית היא מחוייבות לזמן רב, שעליה הם צריכים לשמור. רק בתוך החברותא יכולים מהמרים מחלימים אלה למצוא את הכוח הדרוש על מנת לעבור על ההתמכרות שלהם, ולערוך את השינויים שהם מבקשים לערוך באופיים.

פגישות קבוצה: ליבת הקיום של התוכנית

העקרונות של התוכנית מיושמים באמצעות פגישות של קבוצות. המבנה של פגישות אלה זהה בכל העולם, אף כי כל קבוצה רשאית לנהל את הפגישות שלה לפי רצון חבריה, ובתנאי שהפגישות הן ברוח הפילוסופית הכללית של התוכנית. פגישות נערכות על בסיס יומי/שבועי הן יכולות להיערך בכל מקום, אבל בדרך כלל הן נערכות במקומות שגובים שכר דירה נמוך יותר מאשר מקומות אחרים. האורך והסוג של הפגישות שונים, אך בדרך כלל הן פתוחות אך ורק לחברי "מהמרים אנונימיים" לעיתים מוזמנים לא חברים כמו עיתונאים ורופאים, להשתתף בפגישות. במקרים כאלה מבהירים לאורחים, שיהיה עליהם לעזוב את החדר, אם אחד החברים ירצה לדבר באופן חופשי.

הפגישה מנוהלת על ידי מנחה, שבדרך כלל נבחר על ידי מזכיר הקבוצה. בדרך כלל המנחה מוחלף מדי שבוע/יום.

בפגישה רגילה, החברים מציעים תרפיה, וקוראים בקול מ"ספר הקומבו", עלון קצר שמרכז את המטרות ואת העקרונות של "מהמרים אנונימיים". בנוסף לכך עורכים סבב יום, מביאים הודעות בנוגע לתוכנית, אוספים תרומות מחברים בלבד, ומקיימים לפי הצורך פגישות עסקיות.

חלק ניכר מהפגישה מוקדש לתרפיה או התחלקות, שבה היושב ראש פונה לחברים, ומבקש מהם לדבר על הימורים ועל התנסויות קשורות לכך. האנשים הנותנים תרפיה, יכולים לדבר תקריות ספציפיות הקשורות להימורים, כיצד החלו להמר, כיצד הגיעו ל"מהמרים אנונימיים", כיצד מתמודדים עם הדחף להמר, כיצד לקבל עזרה דרך "מהמרים אנונימיים", ולהתמודד עם החיים על בסיס יומיומי. בסוף כל התחלקות, החברים מוחאים כפיים להביע את התמיכה ואת ההבנה שלהם כלפי האיש שדיבר.

ההתחלקות משמשת כאמצעי תרפי לדובר, וגם כאמצעי שבו החברים חולקים את ההתנסויות שלהם. זה עוזר לחברים לפתור בעיות יומיומיות. ההתחלקות מאפשרת לכך שזיכרונות ההתנהגות הישנה יישמרו במלא עוצמתם. כאשר נזכרים בבעיות, באשליה ובייסורים של חיי ההימורים שלהם, המכורים להימורים יהיו פחות שאננים ויזהרו מפני חזרה לחיי ההימורים. בנוסך ליתרונות של עצם ההתחלקות, חברים נהנים מכך שהם מקשיבים ומתחלקים בהתנסות שלאחרים.

הפסקת הקפה והשיחות הלא רשמיות שבסוף כל פגישה, נחשבות לחשובות כמו הפגישה הפורמלית עצמה. בפרקי זמן אלה, חברים יכולים ליצור קשר אישי, לחלוק בידע ובניסיון שלהם. אינטראקציה זו תורמת תרומה כבירה לביסוס האחדות של הקבוצה. האחווה עוזרת לחברים להישאר בתוכנית.

לאחר שעמדו על התמיכה שהחברים נותנים זה לזה, החבר החדש מרגיש נוח  יותר לדבר בעצמו. החבר החדש מתבקש לקרוא ולענות על עשרים השאלות של התוכנית מתוך ה"קומבו", ומעודדים אותו להתחלק. התוכנית ממליצה כל חבר חדש להתחייב לתשעים פגישות בתשעים יום.

בסוף הפגישה החברים קמים ואומרים את תפילת השלווה:

אלי, תן בי את השלווה

לקבל את הדברים שאין ביכולתי לשנותם.

אומץ לשנות את הדברים אשר ביכולתי

ואת התבונה להבדיל בין השניים.

אנחנו כאן בשבילך

בעיית הימורים?
אנחנו יכולים לעזור. היינו שם.

מכורים אנונימיים היא תוכנית תמיכה ללא עלות המבוססת על עזרת מכור למכור

יש תקווה!

תל אביב והסביבה:
אלי – 052-4442042

ראשון לציון והסביבה:
שאול – 054-2690073

אשדוד והסביבה:
ג'קי – 052-6932393

חיפה והסביבה:
יוסי – 052-2301401

ירושלים והסביבה:
טל – 050-3551212

בית שמש והסביבה:
יעקב – 052-4153982